Вони створювали, відроджували і продовжують славні традиції та добрі справи радіотехнічного клубу КПІ.

Наша славна історія (1925 - 2017) :  R1KPI, EU-RA-58, EU-5KAD, UB5KAG, UK5UAS, UK5UDX, UT4UWV, UT7UZA, EM90KPI       

Вони були першими - R1KPI, EU-RA-58, EU5-KAD (1925 - 1941 р.р.)

  Історія радіотехнічного клубу "Політехнік" Київського політехнічного інституту починається з далекого 1925 року, коли в КПІ, відомим вченим-радіотехніком, професором Огієвським Володимиром Васильовичем, був створений радіоаматорський гурток. Враховуючи величезний науковий авторитет проф. Огієвського В.В. як видатного творця радіопередавальних центрів в Україні та СРСР, і враховуючи величезну зацікавленість студентів КПІ електро та радіотехнікою, незважаючи на дефіцит навчальних приміщень, керівництво КПІ виділило в затишному хіміко-технологічному корпусі КПІ для радіогуртка 4 кімнати

                                                               Огієвський В.В.                                        Хімкорпус  КПІ    QTH нашого клубу в 1925's

    В 1925 році, під керівництвом В.В. Огієвського вийшла в ефір Перша в CРСР клубна аматорська короткохвильова радіостанція з позивним сигналом – R1KPI, і перший радіозвязок з радіоаматорами світу провів з R1KPI сам Володимир Васильович Огієвський, який був чудовим радіотелеграфістом професіоналом !

   QSLs  R1KPI   &  EU-RA-58                    

  В подальші роки клуб активно розвивався за рахунок поповнення творчою студентською молоддю. Колективна станція  виходила в ефір позивними EU-RA-58, EU5KAD. Активними операторами, окрім Огієвського В.В., були майбутні всесвітньо відомі вчені-радіотехніки Самуїл Тетельбаум (13RB, EU-5AL) та Наум Волернер (EU-4CF) та молоді аматори Михайло Шапаренко, Володимир Єфремов, Михайло Бучма та інші.

    

С.Тетельбаум ( 13RB, EU-5AL ), Н.Волернер ( EU-4CF ), М.Бучма, М. Шапаренко.

    UB5KAG ( 1945  - 1961 р.р.)    

Це був один із найскладніших і в той же час яскравих етапів у житті нашого клубу - його відродження і становлення. Він увійшов у нашу історію творчими ентузіастами  і талановитими радіоаматорами, які, незважаючи на тяжкі післявоенні часи, відроджували і створили надзвичайно потужний  творчий колектив, який не лише відновив діяльність нашого клубу але й приніс йому нові визнання і міжнародну славу як в технічному напрямку, так і в спортивних досягненнях,  ставши чемпіонами Радянського Союзу, України та міжнародних змагань.                                                 Далеко за межами клубу були відомі імена членів клубу - Георгія Румянцева (UB5UB), Володимира Черевка (UB5CA), Гарія Апреленка (UB5DX), Юрія Мединця (UB5UG), Сергія Буніна (UB5UN), Анатолія Чічка (UB5DW), Анатолія Кисельова (UT5BY), Михайла Шапринського (UT5BW), Георгія Піхура (UB5KAG), Миколи Деревінського (UB5KAG) та багатьох інших. У подальшому вони стануть відомими вченими, громадськими діячами, керівниками підприємств. Але, незважаючи на свою зайнятність і високе положення,  гордо нестимуть  славу свого рідного радіоаматорського колективу - радіотехнічного клубу "Політехнік" КПІ. Важко виділити когось із того видатного колективу, бо кожен був видатною особистістю.  Розповімо про декількох із них. 

Один  з членів нашого клубу і UB5KAG, представник  славної плеяди радіоаматорів КПІ з тих далеких часів   -  заслужений майстер спорту, майстер спорту СРСР міжнародного класу, кавалер ордену "Знак Почета"  Румянцев Георгій UB5UB (в подальшому - UA1DZ). Відомий радіоконструктор, чемпіон світу, Европи,  чемпіон СРСР,  багатьох міжнародних змагань. До того ж - чемпіон України з велоспорту!

 Георгій Румянцев UB5UB: конструктор і чемпіон !

     Ми пишаємося ще одним випускником  КПІ, активним членом клубу, оператором UB5KAG  Буніним Сергієм Георгійовичем UB5UN, який пройшов  славний шлях від студента, члена радіотехнічного клубу “Політехнік”, до доктора технічних наук, професора, академіка, Лауреата Державних премій, чемпіона Світу, Європи, СРСР з радіоспорту, Почесного радиста СРСР. Протягом  багатьох років він очолював кафедру телекомунікацій і телекомунікаційних систем КПІ, готуючи фахівців у галузі зв'язку, передаючи їм свій величезний науковий, радіоаматорський і життєвий досвід. Нагороджений високими урядовими нагородами України, багатьох зарубіжних країн та міжнародних радіоаматорських спільнот! Його  славне ім'я як радіоаматора відоме в найвіддаленіших куточках нашої планети. Сергій Георгійович зробив  величезний внесок у справу розвитку нашого улюбленого Ham-Radio і  радіотехнічного клубу КПІ. Його мудрі книги допомогли багатьом з нас знайти справу  свого життя. Незважаючи на зайнятість, наукову і громадську діяльність, він  завжди знаходить час для зустрічей і участі в засіданнях нашого радіотехнічного клубу "Політехнік" UT7UZA, де його завжди чекають з особливою радістю.

Сергій Георгійович Бунін UB5UN, і його творчі здобутки для радіоаматорів

    Ми пишаємось життєвими і творчими досягненнями нашого колеги Юрія Мединця (UB5UG), активного члена нашого клубу. З далеких студентських часів КПІ в його душі і серці назавжди запалав вогонь  палкої любові до науки, альпінізму, радіоаматорства! Відомий він також своїми публікаціями і новітніми розробками приймально-передавальної техніки, антен, унікальних пакетних трансиверів для радіоаматорів. Був неодноразовим переможцем і призером багатьох науково-технічних конференцій і виставок.  Разом з друзями - Черевком (UB5CA), Апреленком Г. (UB5DX)  Юрій Рафаілович  підготував техніку та забезпечив радіозв'язок першої альпіністської експедиції на гору Еверест і багатьох інших експедицій на Памірі, Кавказі, в Непалі.  Тривалий час працював завідувачем спеціалізованої лабораторії НДІ онкології, де займався  створенням новітньої спеціалізованої  медичної техніки. В кінці 1980-х років, під керівництвом Юрія Рафаїловича було створено медичну технологію радіочастотної помірної гіпертермії та розроблено першу практичну техніку для магнітотермії.  За ці наукові досягнення , які були впроваджені в клінічну практику нашої та зарубіжних країн, Ю.Р. Мединець  з колегами отримали Державну премію України в галузі науки і техніки. Для радіоаматорів були розроблені та втілені в  життя його знамениті HF і VHF діапазонні трансивери.

                                    Юрій Мединець та його знаменитий  діапазонний пакетний трансивер

UK5UAS  ( 1961 - 1971 ) -   Період діяльності клубу і його колективки  UK5UAS, повязаний з діяльністю радіоаматорів :  Вдовенка В.С. (UB5UT),  Першина М.В (UB5UWG), Розборського В.А. (UY5AL), Федоренка А.В. (UY5JW) та багатьох інших.

    UK5UDX ( 1978 - 1994 )

    Це був надзвичайно памятний  етап у житті нашого клубу і радіоаматорів КПІ  - нове відродження клубу,  діяльність якого з різних причин було припинено в стінах Хіміко-технологічного факультету. Пройшли роки, і, враховуючи велике бажання  молодих аматорів, які прийшли до КПІ на навчання,  керівництво інституту виділило у новозбудованому корпусі Факультету гірничої електромеханіки та автоматики (ФГЕМА) чудове приміщення для радіотехнічного клубу і колективної радіостанції, де він  працює і понині, продовжуючи свою славетну історію. 

 

Ми з особливою гордістю згадуємо ті роки - відродження нашого славного клубу і вихід у міжнародний ефір знаменитої колективки UK5UDX!

Низький вам уклін,  глибока шана і повага, наші дорогі друзі, за Ваші добрі справи, які ви назавжди залишили  для майбутніх поколінь радіоаматорів КПІ !  Після закінчення інституту доля розкидала Вас не лише по Україні, але й по багатьох країнах світу...

1979 рік. КПІ. UK5UDX  (Перший ряд: Сергієнко М. UB5UAL, Шапринський М. UT5BW, другий ряд: Чекалюк Я. UB5UGR, Оніпко Ю.  UA4LAR, Першин М. UB5UWG)

   Згадуючі ті далекі часи, я,  як один з учасників тих знаменних подій, хочу відмітити головне -  це фантастичне бажання і віру у відродження  нашого  клубу, його традицій, авторитету і слави! За нелегку працю  взялися всі - від студентів-першокурсників до викладачів і співробітників КПІ! У нас не було нічого - фінансів, техніки, антен, апаратури, меблів.   Все починали з нуля !  Але у нас було приміщення,  велике бажання, і характер! Невтомна праця і віра в майбутнє робили свою справу. Ми отримали дозвіл на спеціальний цілодобовий режим діяльності  клубу, і робота кипіла  вдень і вночі!

   До колективу, на нашу превелику радість прийшли   радіоаматори м. Києва,  які внесли значний внесок в його розбудову. Ми завжди з вдячністю згадуємо неоціненну допомогу Антона Ковальова - інструктора ЦК ДТСААФ України, фанатично закоханого в радіоаматорство, чемпіона Європи з радіоспорту, який виховав як тренер  багатьох чемпіонів світу, Європи , СРСР і України. Його авторитет, організаторські здібності, технічна підготовка магічно і позитивно впливали на роботу колективу.

   В подальшому до нас приєднався і став  душею  колективу  професіональний фахівець з антенних систем, під керівництвом якого були розроблені, виготовлені і налаштовані всі наші антени, - Юшин Олексій Іванович, який до цього пройшов чудову школу радіоаматорства в Севастопольському приладобудівному інституті на UB5KKO.  Дуже скоро на даху корпусу №22 КПІ з'явилися потужні  чудо-антени - наша гордість! Позивний UK5UDX загримів на всіх радіоаматорських діапазонах, в контестах і знову став визнаним і авторитетним у всьому світі ! Ми пишаємось своїми саморобною технікою і антеннами, які були одними з найкращих у світі на той час. Все було зроблено своїми руками! Це були роки визнання нашої діяльності. В клубі побували багато радіоаматорів не лише з України, але й з багатьох країн світу, про що свідчать записи в гостьовій книзі.

  Нам є ким і чим пишатися! Я з гордістю і повагою представляю наших  піонерів UK5UDX, які не лише відродили клуб, але і стали відомими у всьому  світі  своїми радіоаматорськими досягненнями. 

Василенко  Сергій Володимирович (UT3UA) - Майстер спорту міжнародного класу, член збірної команди України з радіоспорту, призер чемпіонатів світу з радіоспорту, володар найвищих світових нагород і досягнень.

 Сергій Василенко, UT3UA,  1980's КПІ, студент.   2000's... Юність і молодість.

 Виріс, став  мудрим, авторитетним і поважним (Швейцарія, Женева, ITU)

   Онипко Юрій Миколайович ( VE3DZ, Канада),  (UT4UZ, Україна). Заслужений майстер спорту, Майстер спорту міжнародного класу, член збірної команди України з радіоспорту, призер чемпіонатів світу з радіоспорту, володар найвищих світових нагород, член багатьох радіоаматорських DX-експедицій. Про нього можно писати нескінченно, але про все написати неможливо. Він особистість і талант!  Завжди привітний,  з теплою посмішкою - таким його знає весь світ ! 

               

Юрій Онипко. 1980's Київ, КПІ,  UK5UDX.  Роки юності, молодості й творчих злетів. 2010's  Канада, VE3DZ

   Збулися  .юнацькі заповітні мрії - позаду десятки країн світу !  Одна з них - Бермудські острови. Але завжди і скрізь -  з Україною і КПІ в серці (UT4UZ)!

Юрій досить часто в службових справах прилітає з Канади на Україну. І тоді зустрічі друзів-радіоаматорів перетворюються на справжнє свято. Щасти тобі друже ! До нових зустрічей !

   Сташук Дмитро,  UT5UGR.  Майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу, Європи, переможець багатьох міжнародних змагань.Член збірної України з радіоспорту. Учасник міжнародних DX-експедицій.

Дмитро Сташук, UT5UGR       Ham-Radio:   початок і сьогодення 

 

Наші дорогі друзі, завжди і у всьому разом...

 

 Коломієць Микола UT5UAG,  Заборовський Олександр UW7CN, Стеценко Анатолій UT4UCP

  В нашому клубі завжди були умови для творчого розвитку радіоаматорів багатьох поколінь. Дивлячись на роки мої добровільної роботи керівником клубу  починаючи з 1978 року  можу з гордістю відмітити, що все творилось за рахунок ентузіазму, любові і вірності  до нашого улюбленого хоббі - Ham-Radio і до нашої Альма Матер - Київського політехнічного інституту! !  Я  глибоко вдячний нашим друзям-КПІ-шникам які завжди є поруч,  надавали і надають необхідну допомогу рідному клубу: Юрію Антоненку UK5UDX, Василенко Ользі UK5UDX, Олександру Димко UK5UDX, Геннадію Треусу UX5UO, Ігору Стоянову UT5UOB, Віталію Головачу UT5UPA, Юрію Постриганю UK5UDX, Сергію Ємцю UK5UDX, Вячеславу Клюєву UX5UL, Анатолію Кириленку UT3UY,  Сергію Гаю UT5UIA, Андрію Плоткіну UT5URW, Андрію Лякіну UT2UB, Олександру Лякіну UT4UBY, Володимиру  Джулаю UY2UA, Миколі Гострому UT5UT, Віктору Боброву UT3UV, Олександру Радкевичу UX7UW, Володимиру Смоляру UK5UDX, Володимиру Кочубею UT3UGI, Володимиру Пушкіну UK5UDX, Олегу Шуману UT5UML,  Володимиру Горєву UT7UY та багатьом іншим.  

Керівник радіотехнічного клубу "Політехнік" починаючи з 1978 року (UK5UDX)- Сергієнко М.І. UX0UN (ex. UB5UAL, RT5UN)

Сергієнко М.І. , 1978 рік, КПІ,  UK5UDX                            Сьoгодення,   UT7UZA  

 

Юшин Олексій Іванович  (S.K.)  Канада, VE2XAA   (ex. UX3UA). Це наша велика втрата і наша біль на все життя...

  Після закінчення з відзнакою Севастопольського приладобудівного інституту Олексій Юшин був розподілений на роботу в одне з найбільших в Радянському Союзі науково-виробниче об'єднання м. Києва, на якому пройшов шлях від інженера до заступника генерального директора з наукової роботи. Блискуче захистив в КПІ  дисертацію кандидата технічних наук! Як фахівець з антенних систем об'їздив весь Союз. І завжди жили незгасаючими в його душі і серці пристрасть і палка любов до своєї радіотехнічної професії  і до аматорського Ham-Radio!  В Києві швидко знайшов дорогу до нас на  UK5UDX де в ті часи підібралися чудові і амбітні радіоаматори, які створили клуб-мрію, з унікальними обертовими антенами, розробленими, побудованими і налаштованими під керівництвом Олексія Івановича! Це була найчудовіша епоха розквіту нашого клубуІ Олексій прийшов до нас на UK5UDX в середині 90-х років, маючи  перед цим прекрасну школу аматорства  в клубі UB5KKO, Севастопольського приладобудівного інституту. Згадуючи з ностальгією ті і прекрасні  роки у нас назавжди залишилися самі приємні спогади про той чудо-колектив минулої епохи і прекрасну людину, загального улюбленця - Олексія Івановича Юшина!   За своїм характером і життєвим  кредо він був творцем і максималістом!  Мав завжди свою власну оригінальну точку зору і тверді переконання!  Своє  життя, повне проблем, негараздів, успіхів і злетів він буквально пролетів на одному диханні. У нього не було перепочинку і компромісів - все життя в боротьбі,  всього досягав своєю головою, талантом, золотими руками. працьовитістю, силою волі, наполегливістю в досягненні цілей. Нам було дуже тяжко розлучатися з ним... Після важкого переїзду в Канаду, в новій країні знову довелося вживатися і вгризатися в нове життя і долати безліч проблем. Але і там досяг найвищих вершин в роботі, карєрі, житті - ставши головним фахівцем всесвітньо відомої компанії по супутниковим видам зв'язку "Alga Microwave Company" де гідно і в повній мірі оцінили його талант! Як провідний технічний фахівець компанії об'їздив півсвіту представлячи свою компанію та її досягнення. Радував світове товариство радіоаматорів роботою в ефірі з рідкісних країн світу. Багато хто має QSOs з ним і QSLs такі як: VE2XAA / 2 (Zone 2 WAZ), з клубу-музею KH6BB лінійного корабля "Missouri" на Гаваях, 9V1 / VE2XAA, TF / VE2XAA і TF4A .  Ми завжди пишалися і пишаємось нашим Олексієм Юшиним !

UB5KKO, Севастополь                                         UK5UDX та UT7UZA   , Київ,  КПІ 

    

Монреаль, Канада  (VE2XAA)                                             2012 р. Гавайські острови (США).             Серед друзів-радіоаматорів KH6BB на борту лінійного корабля "Міссурі"

Ісландія   TF4A                                                          Сингапур    9V1/VE2XAA                                                                                                                                                                                                             

  

  Канада.     Одна з останніх фото  Олексія...  Таким ми його і памятаємо...                                                                                                                                                                                

 

    UT4UWV,   EM5T  

Розвиток радіотехнічного клубу, робота з молодими радіоаматорами, розвиток технічної бази клубу, участь в спортивних змаганнях, засіданнях клубу K-DX-CC конференціях радіоаматорів України. Проведення практичних занять та ескурсій для студентів КПІ. За цей час до нас прийшло багато прекрасних друзів якими пишається наш колектив. Один з них Лефтеріс Захаріоудакіс з республіки Кіпр прийшов на навчання до КПІ, а потім після його закінчення, продовжив навчання в аспірантурі КПІ ім. Ігоря Сікорського. Лефтеріс відповідає за міжнародні звязки і інтернет-сайт нашого клубу

Лефтеріс Захаріоудакіс,  5B4AGL, Республіка Кіпр, студент і аспірант КПІ !

UT7UZA  

Багато добрих справ було зроблено в нашому клубі за цей період:  проведена офіційна рєєстрація радіотехнічного клубу як підрозділу КПІ ім. Ігоря Сікорського з  підпорядкуванням його до навчально-наукового напрямку роботи Університету  (Проректор Киричков П.О.), складаються та офіційно затверджуються "Плани роботи" клубу на кожний учбовий рік, розклад участі в спортивних змаганнях та в міжнародних заходах. В 2017 році, для підвищення ефективності роботи клубу та його міжнародних звязків відкрито офіційний сайт радіотехнічного клубу: ut7uza@kpi.ua  Модернізовані старі та побудовані нові, більш ефективні антени, які дозволять підвищити ефективність звязку, встановлене сучасне приймально-передавальне обладнання, впроваджені новітні види модуляції, зроблені ремонти в приміщенні клубу. В своїй діяльності ми завжди відчуваємо суттєву допомогу керівництва Університету і інституту енергозбереження та енергоменеджменту, наших випускників. Попереду багато планів, і в першу чергу - робота з молоддю, студентами першокурсниками та їх вихованню  в дусі патріотизму та відданості як КПІ ім. Ігоря Сікорського так і нашому радіотехнічному клубу. В клубі регулярно проходять засідання та будуються нові плани на майбутнє.

Нам є що сказати  про успіхи нашого клубу керівництву Університету, на чолі з ректором, академіком М.З. Згуровським 

2017 рік.  Зібрання членів нашого клубу

  EM90KPI  (2015 рік)                                                                                       Цим спеціальним позивним ми працювали в міжнародному ефірі у  2015 році, на честь славного ювілею клубу 90- річчя з дня заснування та виходу в ефір нашої першої колективної радіостанції. Цим позивним були проведені тисячі радіозвязків з радіоаматорами  багатьох країн світу. На честь цієї знаменної події були надруковані спеціальні QSL-картки EM90KPI  ( Tnx UX5UO !) які були розіслані усім нашим кореспондентам.

        Пролетіло більше 90 років.. Ми пишаємось своїм клубом, нашою історією, досягненнями  і своїми чудовими  людьми.  Вони  наше найбільше багатство! На жаль, швидко плинуть роки, нічого не вічне на землі... Ми втратили багато  наших дорогих друзів. Це  наша вічна біль, бо вони назавжди поселилися в наших душах і серцях... 

Хай земля їм буде пухом...

Огієвський В.      ( R1KPI, EU-RA-58, EU-5KAD)

Тетельбаум С.     ( 13RB, EU-5AL)

Воллернер Н.      ( EU-5CF)   )

Шапаренко М.     ( R1KPI, EU-RA-58 )

Рум'янцев Г.        ( UB5UB, UA1DZ )

Чичко А.               ( UB5DW )

Мединець Ю.       (UB5UG)

Шапринський М. ( UT5BW)

Кірсей В.Я.           (UY0UA)

Розборський В.   (UY5AL )

Барков А.             (UT5AB)

Чекалюк Я.С.       (RT5UL)  

Деревинський М.( UB5KAG )

Федоренко А.       ( UY5JW  )

    Звертаємось до усіх КПІ-шників, усіх наших друзів-радіоаматорів. Ми будемо глибоко вдячними  усім хто може надати матеріали, фото, спогади, різні цікаві факти про радіоаматорів КПІ. Нам це потрібно для збереження історії нашого клубу для слідуючих поколінь радіоаматорів КПІ.

73 ! З повагою, керівник радіотехнічного клубу "Політехнік"  UT7UZA  КПІ ім. Ігоря Сікорського , Сергієнко Микола Іванович, UX0UN  (ex.RT5UN,  UB5UAL), м. Київ   тел.  050-380-95-78

Висловлюю щиру подяку за творчу допомогу в підготовці  цих матеріалів колезі по роботі і захопленню Ham-Radio, Радіоаматору з великої літери - Смоляру Володимиру Георгійовичу (UT7UZA).